Miért szükséges a méregtelenítés?
Bármilyen anyagot viszünk is a szervezetünkbe, legyen az akár természetes akár mesterséges, azt a testnek vagy be kell építenie, vagy ki kell választania, vagy méreggé válik a szervezetben.
Ha többet viszünk be, mint amit a kiválasztó szervek (a máj, a vese, a tüdő és a bőr) ki tudnak választani, méreganyag-hátralék marad a szervezetben. A többlet étel zsírrá alakul, a többlet méreg pedig a test zsírszöveteiben tárolódik, hogy kívül maradjon a vérkeringésen, és ne érintsen más, fontosabb szöveteket. A túlsúlyos állapot majdnem mindig együtt jár a szervezet toxikus állapotával. Ez a méreganyag-többlet veszélyeztetheti szervezetünket.
A böjtről
A böjtöt évezredek óta alkalmazzák gyógyító ereje miatt. A nyugati orvoslás atyja, Hippokratész számos betegség gyógyítására rendelt böjtkúrákat. A böjt alatt az emésztő és kiválasztó szervek pihenni tudnak, és a belső tisztításra koncentrálhatnak. A szervezet esélyt kap, hogy eltávolítsa a felgyülemlett méreganyagokat és lebontsa a sérült, beteg és szükségtelen sejteket.
Azonban a legtöbb hagyományos böjttel az a gond, hogy az emberek nagy része a nélkülözéssel hozza kapcsolatba. Önmagunk éheztetésének gondolatát "nehéz lenyelni".
A méregtelenítő kúrák alapjai az emésztőrendszer tehermentesítése (böjt), a fokozott folyadékbevitel (minimum 3 liter folyadék naponta) és tisztító gyógynövények használata. Az emésztőrendszer tehermentesítése a belek kiürítésével és a táplálékbevitel módosításával történik. A külső energiahordozók hiányában a szervezetnek saját erőből kell fedeznie a szükséges tápanyagokat.
Testünk vészhelyzetben is fenntartja a létfontosságú szervek állapotát, akár más, kevésbé fontos szövetek rovására is. Böjt alatt a szervezet a felhalmozott tartalék energiaforrásokból fedezi működését. A kötőszövet és a zsír lebontása során lerakódott anyagcseretermékek, továbbá a kívülről bevitt salakanyagok és mérgek felszabadulnak, és a vérkeringésbe kerülnek, majd a veséken, vagy a máj-epe-bél csatornán keresztül választódnak ki. A böjt idején keletkezett savak is a vesén keresztül ürülnek ki.
A rendszeres böjt része az egészséges életmódnak, hiszen a böjt hatására a szervezet megtisztul a felhalmozódott mérgező anyagoktól, aktívabb sejttevékenységbe kezd.